klasik klima mı ? İnverter klima mı ?

İnverter Klima Ne Demek?


Klima satın alırken hangi modelin daha iyi ve avantajlı olduğunu merak ederiz. Aklımıza takılan sorulardan biri de inverter klima mı yoksa klasik klima mı satın almanın avantajlı olacağıdır. Birbirinden farklı çalışma sistemine sahip olan bu klimalar arasından seçim yapmak aslında çok kolaydır. Mekan özellikleriniz, kullanım amaçlarınız ve istediğiniz cihaz kapasitesi doğru klimayı almanızı sağlayacaktır. 


Inverter klima mı normal klima mı diyenler öncelikli olarak inverter klimalar ile klasik klimalar arasındaki farkları bilmeliler. Normal klimalar sürekli anma kapasitesi üretmek üzerine tasarlanmıştır. Yani klasik klimalar çalıştıkları sürelerde sadece sahip oldukları BTU değerlerini üretmek için çalışırlar. Tek amaçları istenilen ayar sıcaklığına ulaşıp (set sıcaklığı) stop etmektir. Bu nedenle gün içinde ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarınız değişkenlik göstermiyorsa klasik klimaları kullanabilirsiniz. 


Inverter klimalar ise farklı sıcaklık değerlerini istediğiniz mekanlarınız için çözüm olacaktır. Tasarruflu teknolojiye sahip olan inverter klimalar, sizleri aç kapa yapmanın getirdiği yüksek faturalardan da koruyacaktır. Ayrıca inverter klimalar, genellikle A ve A plus oldukları için uzun süreli kullanımlarda harcanan enerjiden tasarruf etmenizi sağlayacaktır. 


Inverter Klima ve Normal Klima Arasındaki Farkları


Inverter ve normal klima farkı, klima satın alırken kafanızdaki soru işaretlerini giderebilir. Inverter klima mı klasik klima mı sorunuza satış danışmanlarından yanıt bulurken bilinçli bir tüketici olarak işinize yarayan cihazı almanız önemlidir. Kullanım amaçlarına göre farklı yararları olan inverter ve klasik klimalar arasındaki en belirgin farklar:


  • Klasik klimalar istenilen oda sıcaklığına ulaşıncaya kadar hep aynı sabit devirde çalışır. Dolayısıyla oda sıcaklığı ne olursa olsun hep aynı enerjiyi tüketir. Inverter klima ise ortam sıcaklığına göre kendini ayarlar.
  • Inverter klimalar ayarlanan oda sıcaklığına ulaşmak için kapasitelerini maksimize ederler. Ayarlanan oda sıcaklığına eriştikten sonra kapasitelerini azaltır ve sıcaklığı sabit tutarlar. Sıcaklığı sabit tutmak için çalışırken de az enerji harcarlar. 
  • Klasik klimalar gün boyu sabit devirde çalıştıkları için faturalarınız yüksek gelecektir ancak inverter klimalar az enerji harcadıkları için ekonomik faturalarla karşılaşmanızı sağlayacaktır.
  • Inverter klimalar ayrıca yıllık çalışma giderlerinde %30 tasarruf sağlarlar. 
  • Inverter klima ve normal klima farkı arasında en belirgini; klasik klimalarda kompresör oda sıcaklığına bağlı olarak durur ve yeniden çalışır. Inverter klimalarda ise kompresör durmaz, kendini en düşük devirde rölantiye alır ve kesintisiz çalışır.
  • Inverter klimalar ile klasik klimalar arasındaki fark göz önüne alındığında inverter cihazların durup yeniden çalışma durumlarının olmaması mekanik açıdan aşınmalara sebebiyet vermez. Böylece inverter klimalar normal klimalara göre daha uzun süre kullanılır. 
  • Inverter klima mı normal klima mı diyenler için tereddütlerini giderecek bir diğer fark da inverter klimaların daha konforlu olmalarıdır. 
  • Inverter klimaların ayrıca maksimum kapasitesi daha yüksektir. Bu özellik odanızı daha kısa zamanda ısıtıp/soğutmanızı sağlar.

Inverter klimalar kararlı oda sıcaklıkları, üstün güvenlik özellikleri, enerji tasarrufları, düşük sıcaklıklarda dahi çalışma garantileri, sessiz olmaları yönünden inverter klima mı normal klima mı kıyaslamasının galibidir. Yine de inverter klima mı klasik klima mı sorunuz klimayı kullanma amacınıza göre değişecektir. Gün boyu kullanacağınız enerji tasarruflu bir klima almak istiyorsanız inverter klima modellerinden şaşmayın!  www.Alanyaklima.com.tr


alanyaklima.com.tr

Copyright 2008-2024 alanyaklima.com.tr