R32 Gaz hakkında bilgiler

R32 soğutucu, difluorometan olarak da bilinir ve HFC soğutucu akışkan ailesine aittir. Bu gaz, düşük Küresel Isınma Potansiyeli nedeniyle tercih edilen gaz olarak R-410A ve R-407C gibi diğer gazların yerini almaya hazırdır. 

1987’de Montreal Protokolü’nün, ozon tabakasını inceltmek için, R-410A ve R-407C, bu gazların her ikisinin de sıfır ODP’ye (Ozon Tüketim Potansiyeli) sahip olması nedeniyle R22 gibi ozon tüketen soğutucu akışkanların yerine kullanılan soğutucu karışımlardır. . Diflorometan, bu gazların her ikisinde de önemli bir paya sahiptir, dolayısıyla pazardaki kullanılabilirliği bir sorun değildir.

Küresel Isınma Potansiyeli ve Ozon Tüketimi Potansiyeli

Ozon tükenmesi gazının yerini almak için kullanılan soğutucu akışkanların sera etkisinin keşfi, HVAC endüstrisindeki oyuncuların daha iyi soğutucu akışkanlar aramasına neden olmuştur. Küresel ısınma, dünyayı sarsan ciddi bir sorundur ve dünyanın toplam sıcaklığı yükselmektedir.

Bu, birçok üreticinin R-407C, R-410A, R-134A gibi soğutucu akışkanları aşamalı olarak planlamaya başlamaya ve bunları R32 gibi daha düşük GWP ile değiştirmeye başladı. -51 ° C kaynama noktasına sahiptir.

R32, R-410A’ya kıyasla% 78 daha az soğutucu akışkan kullanmaktadır ve Japonya’daki en yeni ürünler, 2013’ten beri bu soğutucuda fazlaydı.

Bu gaz tutuşabilirlik derecesi A2 (ISO 817: 2014) altında sınıflandırılmıştır, dolayısıyla bu gaz kullanıldığında dikkatli olunmalıdır. Çalışma koşulları ve performans açısından R-410A’ya çok yakındır. Gelecekte kullanılması düşünülen diğer soğutucu akışkanlar R1234yf ve R1234ze’dir. 

IPCC (Uluslararası İklim Değişikliği Paneli) 2007 4. İklim Değişikliği Raporu’nu 100 yıllık bir zaman dilimi temelinde çeşitli soğutucuların GWP ve ODP’sini karşılaştıran aşağıdaki tabloya bakınız. 

Karbon dioksitin 1 GWP ve 0 ODP’si olduğunu unutmayın. 

R11 soğutucu akışkanın 4750 GWP’si ve 1 ODP’si vardır. 

2015 yılında R22 üretimi aşamalı olarak kaldırılmıştır. 

ODP ürünlerinin aşamalı olarak kaldırılmasına yönelik plana uyulursa, ozon tabakasının 1980’lerde olduğu gibi durumuna geri döneceği bildirilmektedir. Bu iyi bir haber ve sıfır olmayan ODP’ye neden olan ürünlerin aşamalı olarak kaldırılması için tüm çaba gösterilmelidir.

R32 Gazı ile R-410A Gazının Karşılaştırılması

Faydalar

 • Sıfır ODP
 • R-410A GWP’nin üçte biri.
 • % 20 daha yüksek hacimsel kapasiteye sahip olduğundan daha az şarj gereklidir.
 • Benzer doymuş basınç dolayısıyla geliştirme daha kolaydır.
 • Daha yüksek kritik sıcaklık dolayısıyla daha yüksek COP.
 • Düşük yoğunluk dolayısıyla gereken şarj miktarı daha küçüktür.
 • Gazın tek bileşeni, bu nedenle üretilmesi ve yönetilmesi daha kolaydır. 

Dezavantajlar 

 • Toksisite seviyesi biraz daha yüksek ve kullanımı için daha fazla önlem gereklidir.
 • Yüksek deşarj sıcaklığı kompresördeki yağın bozulmasına neden olur ve bu da içindeki bazı bileşenlere zarar verebilir.
 • Tahliye sıcaklığının kabul edilebilir bir seviyeyle sınırlandırıldığından emin olmak için tasarım değerlendirmesi gereklidir.
 • Bu yeni soğutucu kesinlikle daha çevre dostu ve yönetim yetkilileri ile başlayan tüm seviyelerde kullanımı teşvik edilmelidir.
 • R22 ve R410A için iyi bir yedek soğutucu.

 

Copyright 2008-2024 alanyaklima.com.tr